وصیت‌نامه امام علی(ع) در آخرین لحظات حیات

وصیت‌نامه امام علی(ع) در آخرین لحظات حیات
 
حضرت علی(ع) در واپسین لحظات حیات باعزت و عظمت خویش، وصیت گهربار و سرشار از نکات آموزنده داشتند. 
  
به گزارش ایسنا، در سالروز ضربت خوردن مولی‌الموحدین حضرت ابوتراب علی بن ابی طالب(ع) نکاتی از وصیت‌نامه آن حضرت خطاب به فرزند بزرگوارشان امام حسن را مرور می‌کنیم.   
این آن چیزی است که علی پسر ابوطالب وصیت می‎کند: به وحدانیت و یگانگی خدا گواهی می‎دهد و اقرار می‎کند که محمد بنده و پیغمبر اوست، خدا او را فرستاده تا دین خود را بر دیگر ادیان پیروز گرداند. همانا نماز، عبادت، حیات و زندگانی من از آن خداست. شریکی برای او نیست، من به این امر شده‎ام و از تسلیم شدگان اویم.   
فرزندم حسن! تو و همه فرزندان و اهل بیتم و هر کس را که این نوشته من به او رسد را به امور ذیل توصیه و سفارش می‎کنم: 
  
1- تقوای الهی را هرگز از یاد نبرید، کوشش کنید تا دم مرگ بر دین خدا باقی بمانید. 
  
2- همه با هم به ریسمان خدا چنگ بزنید، و بر مبنای ایمان و خداشناسی متفق و متحد باشید و از تفرقه بپرهیزید، پیغمبر فرمود: اصلاح میان مردم از نماز و روزه دائم افضل است و چیزی که دین را محو می‎کند، فساد و اختلاف است. 
  
3- ارحام و خویشاوندان را از یاد نبرید، صله رحم کنید که صله رحم حساب انسان را نزد خدا آسان می‎کند. 
  
4- خدا را! خدا را! درباره یتیمان، مبادا گرسنه و بی سرپرست بمانند. 
  
5- خدا را! خدا را! درباره همسایگان، پیغمبر آن قدر سفارش همسایگان را فرمود که ما گمان کردیم می‎خواهند آنها را در ارث شریک کند. 
  
6- خدا را! خدا را! درباره قرآن؛ مبادا دیگران در عمل کردن، بر شما پیشی گیرند. 
  
7- خدا را! خدا را! درباره نماز؛ نماز پایه دین شماست. 
  
8- خدا را! خدا را! درباره کعبه، خانه خدا، مبادا حج تعطیل شود که اگر حج متروک بماند، مهلت داده نخواهد شد و دیگران شما را طعمه خود خواهند کرد. 
  
9- خدا را! خدا را! درباره جهاد در راه خدا، از مال و جان خود در این راه مضایقه نکنید. 
  
10- خدا را! خدا را! درباره زکات؛ زکات آتش خشم الهی را خاموش می‎کند. 
  
11- خدا را! خدا را! درباره ذریه پیغمبرتان، مبادا مورد ستم قرار گیرند. 
  
12- خدا را! خدا را! درباره صحابه و یاران پیغمبر، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) درباره آنها سفارش کرده است. 
  
13- خدا را! خدا را! درباره فقرا و تهیدستان، آنها را در زندگی شریک خود سازید. 
  
14- خدا را! خدا را! درباه بردگان، که آخرین سفارش پیغمبر درباره این‌ها بود. 
  
15- در انجام کاری که رضای خدا در آن است بکوشید و به سخن مردم (در صورتی که مخالف آن هستند) ترتیب اثر ندهید. 
  
16- با مردم به خوشی و نیکی رفتار کنید چنانکه قرآن دستور داده است. 
  
17- امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید؛ نتیجه ترک آن این است که بدان و ناپاکان بر شما مسلط خواهند شد و به شما ستم خواهند کرد، آنگاه هر چه نیکان شما دعا کنند، دعای آنها برآورده نخواهد شد. 
  
18- بر شما باد که بر روابط دوستانه ما بین خویش بیفزایید، به یکدیگر نیکی کنید، از کناره‎گیری و قطع ارتباط و تفرقه و تشتت بپرهیزید. 
  
19- کارهای خیر را به مدد یکدیگر و به اتفاق هم انجام دهید، از همکاری در مورد گناهان و چیزهایی که موجب کدورت و دشمنی می‎شود، بپرهیزید. 
  
20- از خدا بترسید که جزا و کیفر خدا شدید است. 
  
خداوند همه شما را در کنف حمایت خود محفوظ بدارد و به امت پیغمبر توفیق دهد که احترام شما (اهل بیت) و احترام پیغمبر خود را پاس بدارند. همه شما را به خدا می‎سپارم . سلام و دورد حق بر همه شما ... . 
  
پی‎نوشت‎ها: 
  
مقاتل الطالبین، صص 44 – 28، 
  
ابن اثیر، ج 3، صص 197 – 194، 
  
مروج الذهب، ج 2، صص ‍ 44 –40.
/ 8 نظر / 165 بازدید
برده ولی آزاد

تقدیم شما از هرآنچه خوبیست[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] انسان های خوب همچو انعکاس ماه در زلال برکه اند لمس شدنی نیستند ولی زیبایی بخش ظلمت شبند. [گل]

Mohammad Ramezani Pour

با سلام به سایت ما نیز سری بزنید شاید مطالبی که میخواهید بدست آورید. جهت آمار بازدید و کسب رتبه با سایت پاتوق شهر تبادل لینک کنید.(وقت چندانی نمی گیرد.) آدرس سایت = http://www.patoghshahr.ir آدرس تبادل لینک = http://www.link.patoghshahr.ir موفق باشید!

لینا

سلام وبلاگتون رو دیدم مطالبش قشنگ بود ازش استفاده کردم لطفا سایت مارو هم نگاه کنید http://mehestan.org/page.php?29 مطالبش راجع ساختمان هوشمنده مثل آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و غیره . اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید

میهن کرک

سلام خداییش سایت خوبی داری. یه سر به من بزن تا با هم تبادل لینک کنیم. نظر یادت نره.منظرتم. http://mihancrack.ir

میهن کرک

سلام خداییش سایت خوبی داری. یه سر به من بزن تا با هم تبادل لینک کنیم. نظر یادت نره.منظرتم. http://mihancrack.ir

مختار

سلام======== با دقت بخوانید طراحی چت روم ارزان طراحی سیستم وبلاگدهی فروش هاست چت روم www.1000so.ir 09356995496 - 09393259208 مختار اینم چت روم نمونه www.1000gap.com

حجت اله عرفانیان

همین بسکه نام محمد علیست بکعبه وصی خدا وند بدوشه نبیست صد کتابو صد حدیث آئینه روی محمد علیست به ذات خداوند قسم به روح رسول خدا قسم برایم شیعه و سنی حقانیتشان فرق نمیکند بی طرف حق با هر که باشد همان را معرفی نموده ام امیدوارم شما برای سربلندی اسلام و مسلمین حق را بپذیرید و از نفاق و تکبر دوری کنید چون در قیامت در برابر خدای یکتا باید جوابگو باشید دیدم مسلمانان قرآن را خوب درک نمیکنند گفتم علمی و با ریاضی قرآن با آنان با حساب کتاب صحبت کنیم چرا که نفهمند میفهمند ان شاء الله با ریاضی به ابجد قرآنی شیطان 22 شیطان 22 بدبختی 22 مقصر 22 هذیان 22 شیطان 22 عمر 22 ابابکر22 دروغ 22 لعنت 22 ملحد 22 دوزخه 22 تکبر 22بنفاقه22 نیرنگ 22 منکر22 شیطان 22 عمر 22 ابابکر 22 رکب وبا 22 سلام صبح بخیر اسلامه حق 245 اسلامه حق 245 منظور علی 110+135 فاطمه 245 میباشد ابجد ابوبکر 27+22 عمر +25 عثمان = 74 فرقه دین اسلام دین اسلام را این سه ملحد کافر 74 فرقه نمودند آیه قرآن میخواهید اشداء علی الکفار 74به درک اسفله سافلین 74بدروغ گویان74 ان من المجرمین منتقمون 1202 ابوبکر و عمر و عثمان 1202 پیروان ظالم منهای مقصر عمر و ابوبکر

امام نقی علیه السلام پروانه ها مینویسند

سلام وبلاگ پر محتوا و زیبایی دارید لطفا اگر احادیثی از حضرت محمد(ص) در تایید حضرت علی (ع) دسته بندی نموده اید با سند قرار دهید تا توطئه وهابیت ملعون در فضای مجازی خنثی شود